Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Pohled zpátky: Cesta na Mars, 2020

Uplynulo již deset let od chvíle, kdy první lidé stanuli na povrchu Marsu – rudé planety, planety boha války a jak jsme jí ještě v průběhu tisíciletí říkali. Je tedy na čase emoce, které se tehdy okolo ní rozpoutaly, odložit do popelnice* a ohlédnout se zpátky, po tak dlouhém odstupu střízlivě a v klidu.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Keith Vandermeer, Vladimír Sokolov, Alice Scussy a Trevor Boucher – čtyři lidé, jedna dvoumiliardtina lidské populace, podnikli výpravu, na které se podílela přímo či nepřímo, výrobou nebo částí svých daní, jedna čtvrtina jejich méně šťastných spoluobyvatelů Země. Od doby výstavby egyptských pyramid žádné jiné lidské snažení nemělo tak gigantický rozsah, tak ohromující (ne)poměr mezi počtem těch, kteří pracovali, a počtem těch, kteří výsledků jejich práce použili. Jenže přirovnání k pyramidám – v době přípravy mise na Mars tak časté – se ukázalo být jenom emocionálním argumentem, zakrývajícím skutečnou podstatu. Protože tam, kam proudí zakázky, proudí i zisky a startem mise by tento zdroj vyschl. „Nezaměstnané“ firmy prostřednictvím ekologických organizací organizovaly protesty a ty druhé pracovaly tak usilovně, že pro samé vylepšování byl start osmnáctkrát odložen. Od té doby se dvě třetiny kosmického průmyslu zpětně adaptovaly na „civilní“ výrobu, vnesly do ní mnohé technologie a návyky, které byly nezbytné pro výrobu složitého a přitom dostatečně spolehlivého zařízení, které mělo pracovat dlouhou dobu s minimální údržbou a bez možnosti větších oprav. A, jak se ukázalo, tak i pracovalo. Byly to totiž právě požadavky kosmického průmyslu, které například podpořily rozvoj supravodičů, bez nichž si dnes neumíme představit naši energetickou a komunikační síť. Palivové články jsou dalším takovým výstupem, výrazně potlačily ropnou krizi a bez nich si už dnes neumíme představit automobily stejně jako mobilní telefony či výrobu elektrické energie, v níž se staly ekonomickým soupeřem energie z jádra. S cestou na Mars souvisejí dokonce i takové prozaické, ale od určitého věku velmi oceňované maličkosti, jako jsou dokonalé zubní implantáty a protézy ze superkeramitu ochraňujícího kosmickou loď před nárazy mikrometeorů, či z estetických důvodů nepříliš zmiňované inkontinenční pomůcky. Možná i vy máte doma zarámovaný kýčovitý snímek kosmonautů na pozadí zapadajícího Slunce na Marsu. Vše ostatní, co tato výprava získala, mohly obstarat automatické sondy. Stejně kvalitně. Mnohem levněji. *) Záměrně zde používám tento archaický termín, odložit emoce do recyklačního modulu znamená dostat je brzy zase zpátky, přetvořené, ale zachovávající jejich atomární podstatu.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail