Studenti

Článků v rubrice: 314

Studenti excelovali na Letní univerzitě Dukovany 2013

V prvních dvou zářijových týdnech se do Jaderné elektrárny Dukovany sjelo 30 studentů ze sedmi technických fakult pěti partnerských vysokých škol Skupiny ČEZ, aby absolvovali 5. ročník odborné stáže Letní univerzita. Dvacet přednášek, besedy i deset exkurzí byly pro studenty skvělou příležitostí jak poznat jednu ze dvou českých jaderných elektráren. Účastníci zde získali nejen základní obecné informace především z oboru jaderné energetiky, ale mohli se blíže seznámit s klíčovými technologickými celky.

Fotogalerie (11)
Ilustrační foto

„Hodně jsem se těšil do kontrolovaného pásma, ale podívat se do chladicí věže byl pro mě ten největší zážitek.“ říká Jiří Čermák, jeden z účastníků.

Testy nejlépe zvládl král Letní univerzity Lubomír Ludvík

Informace nabyté z celkem 20 přednášek pak studenti mohli zúročit při závěrečném testu. Nejlépe v nich obstál a králem Letní univerzity Dukovany 2013 se stal Lubomír Ludvík. Student fakulty elektrotechnické VUT Brno se tak svým výkonem stal absolutním vítězem dosavadních pěti ročníků Letní univerzity EDU.

Zájem překonal možnosti účasti

Letní univerzita není jen odbornou praxí, ale je zejména příležitostí získat zajímavé zkušenosti s perspektivou uplatnění v jaderném oboru. Pro studenty je Letní univerzita prvním krokem k navázání spolupráce se Skupinou ČEZ. Účastníci poznají velkou řadu odborníků, naváží nové kontakty. Pro některé studenty tak může být Letní univerzita vstupní branou pro práci ve Skupině ČEZ.

Mezi účastníky byly 4 dívky a jedna z nich – Michaela Fendrychová – by se viděla i na pozici operátorky: „Velmi se mi líbí práce operátorů. Práce na blokové dozorně může být zajímavá. Lákalo by mě to.“

Účastníci Univerzity musí splnit stejná kritéria jako zaměstnanci jaderné elektrárny, a to včetně absolvování psychotestů. Letos se přihlásilo více než 120 zájemců, vybrány byly tři desítky nejlepších.

Nejlepší výsledky v závěrečných testech

  1. místo Lubomír Ludvík, 25 bodů v čase 2 minuty a 37 sekund (VUT Brno, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií)

  2. místo Tomáš Šulc, 24 bodů v čase 7 minut a 44 sekund (VUT Brno, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií)

  3. místo Tomáš Mazák, 23 bodů v čase 4 minuty a 9 sekund (VUT Brno, Fakulta strojního inženýrství)


(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail