Astronomie

Článků v rubrice: 126

Astronomická expedice 2010

Je teplý letní večer, asi dvě hodiny po západu slunce. Pod jasnou a hvězdami prozářenou oblohou se otevírá kopule hvězdárny. Dalekohled se mezitím sám automaticky nastavuje na souřadnice, které před chvíli do počítače zadal mladý astronom. Stejně jako minulou noc se chystá fotografovat galaxii ve Velké medvědici. Na včerejším snímku je totiž neidentifikovaný objekt. Rychle prohlídne právě pořízený snímek, na kterém ho ale nezajímají úchvatné detaily v galaxii, ale slabá hvězdička. Od včerejší noci se mírně posunula. Zdá se taky trochu rozmazaná – není pochyb – je to kometa! Rychlý výpočet její dráhy odhalí… PROBOHA! Srazí se se Zemí!

Fotogalerie (2)
Ilustrace

Láká tě tahle představa typické noci astronoma? Pokud ano, podívej se na film Drtivý dopad. Chceš se dovědět jak to pod oblohou skutečně chodí? Pokud ano, přijeď na Astronomickou expedici do Úpice na hvězdárnu.

Co všechno se můžeš naučit

Zjistíš, jak se vyznat na obloze i ve hvězdných mapách. Jak rozlišit Malý vůz od Velkého. Jak najít galaxii v Andromedě. Jak zakreslovat mlhoviny, hvězdokupy, planety, krátery na Měsíci i sluneční skvrny. Vyzkoušíš si, jak se pozorují meteory. Jak se obloha fotografuje. Jak se pozorují proměnné hvězdy a jak své pozorování zpracovat, abys získal světelnou křivku. Zkusíš najít planetku stejně jako první objevitelé před 200 lety. Poslechneš si vesmír na rádiových vlnách.

Asi tam neobjevíš kometu, kterou by po tobě pojmenovali. Ale dozvíš se, co znamená slovo scintilace. V maratónu přednášek kurzu astronomie se od zkušených hvězdářů dovíš vše potřebné. Od zvaných přednášejících – předních českých astrofyziků – pak i to, na co ses třeba styděl nebo bál zeptat. Seznámíš se s rozličnými meteorologickými jevy a naučíš se sám odhadovat vývoj počasí. Stranou nezůstanou ani oblíbené pokusy z fyziky.

V neposlední řadě se seznámíš se spoustou zajímavých lidí z celé republiky a poznáš malebné prostředí podkrkonoší. Až se budeš po dvou týdnech vracet domů, budeš se umět dívat na vesmír, ve kterém žiješ, abys v něm objevil dosud skrytá zákoutí.

Zajímá tě víc? Pak neváhej navštívit stránky http://expedice.astronomie.cz a hlavně se rozhoupej a v létě přijeď do Úpice!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail