Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 254

Energie, technika, fyzika (11)

Je zajímavé, že i v dnešní technologicky vyspělé době toho víme mnohem víc o stavbě vzdálených hvězd nebo atomových jader, než o dění jen pár tisíc kilometrů pod našima nohama.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

I ty nejhlubší vrty dosahují jen do hloubek několika kilometrů. Nejvýznamnějším zdrojem našich znalostí o stavbě zemského nitra tak zůstávají seismická měření, prováděná během přirozených a umělých zemětřesení. Různé aspekty zemětřesení – anglicky earthquake – jsou náplní mnoha zajímavých webových stránek:
Začněte třeba na stránce earthquake.usgs.gov. V sekci „Only for Kids“ najdete mnoho odkazů a námětů na školní aktivity, součástí stránky je i katalog nejvýznamnějších zemětřesení, k nimž došlo v různých částech světa. Podrobnosti o velkém zemětřesení a následném požáru v San Francisku (18. 4. 1906) najdete např. na stránce www.sfmuseum.org/alm/quakes0.html. Zahynulo při něm 500 lidí a 250 000 obyvatel přišlo o střechu nad hlavou. Pokud byste chtěli obohatit sbírku učebních pomůcek v kabinetě zeměpisu, udělejte papírové modely různých typů tektonických zlomů zemské kůry podle návodů ze stránky wrgis.wr.usgs.gov/docs/parks/deform/7modelsa.html.
Studentům a zájemcům o dlouhou historii vývoje zemské kůry doporučujeme stránku www2.nature.nps.gov/geology/usgsnps/pltec/sc650ma.html. Série názorných mapek ukazuje „krok za krokem“ postupné dělení původního prakontinentu Pangea až do dnešní podoby. Tato virtuální procházka trvá 650 milionů let! Zemská kůra má velmi pestré složení. Rozsáhlou databázi nerostů, obsahující přes 5000 záznamů, nabízí stránka s výstižnou adresou www.mineral.cz. Nerosty je možno vyhledávat podle názvu, chemického složení nebo lokality výskytu a získáte informace o jejich chemickém složení, o fyzikálních vlastnostech, vzhledu atd. Další sekce stránky jsou určeny především sběratelům minerálů.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail