Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 550

Natočili jsme to!

Málokdo se dostane dovnitř do jaderné elektrárny. Ještě méně je těch, kdo někdy byli uvnitř reaktorové haly. Ale asi vůbec nikdo (kromě zaměstnanců, samozřejmě) neviděl na vlastní oči jak se vyměňuje palivo v otevřeném reaktoru. Natočili jsme to pro vás!

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

NA VLASTNÍ ČOČKU
Nadšenci, kteří připravují vzdělávací program ČEZ, zjistili, kdy se bude vyměňovat palivo v Temelíně a poslali tam filmařský štáb. Díky laskavosti zaměstnanců Temelína (a také díly tomu, že filmaři splnili přísné podmínky SÚJB a ostrahy) se podařilo natočit záběry, jaké asi hned tak někdo z běžných čtenářů Třetího pólu v životě neuvidí. Pokud si pořídíte film „Jaderná elektrárna Temelín při pravidelné odstávce na výměnu paliva“, budete sledovat pracovníky, jak vyjímají ze skladu čerstvé palivové kazety, jak kontrolují otevřený reaktor, uvidíte, co všechno se při tom na reaktorovém sále děje. Zjistíte, jaký macek je hlavní cirkulační čerpadlo a jak
vlastně vypadá souběh vysokotlakého potrubí, který kritizují Rakušané.
Na vlastní oči (totiž čočku kamery) uvidíte robustní omezovače švihu, které potrubí poutají jako kovové obruče pohádkového Golema. Evropští spoluobčané je mohou vidět také – film je přeložen i do němčiny.

SVĚDKOVÉ UVNITŘ REAKTORU
Při pravidelné odstávce se nejen mění palivo, ale probíhají různé revize a kontroly. Z reaktorové nádoby se vyjímají tzv. svědečné vzorky, což jsou kousky slitin, z nichž je vyroben reaktor. Při provozu reaktoru byly vystaveny stejným podmínkám jako vlastní konstrukce, jsou proto němými svědky toho, co se v materiálu odehrává při intenzivním neutronovém toku, vysokých teplotách a tlacích. Kontrola vzorků ověřuje, zda konstrukční materiály nejsou porušené.

...A JEŠTĚ VÍC
Na kazetě resp. DVD jsou ještě tři další zajímavé filmy – Kontrola primárního okruhu, Kontrola sekundárního okruhu a Ekologický monitoring okolí elektrárny. Koho takové technické filmy zajímají, může si objednat zdarma 1 VHS nebo 1 DVD na tretipol@volny.cz. Než nám dojdou skladové zásoby, vaši objednávku splníme.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail