Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kouzlo hřmící vody

Jen jedno místo v Česku dokáže opravdu rozbušit srdce pravověrného raftaře. Jsou to Čertovy proudy, několik stovek metrů divokých peřejí pod hrází Lipenské přehrady. Právě tam se koncem srpna odehrálo mistrovství světa v raftingu. Mimochodem vůbec první na evropském kontinentu.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Třiatřicet mužských i ženských šestičlenných posádek z dvaceti šesti zemí se v posledních čtyřech dnech letošního srpna vrhalo do zpěněných vln Vltavy pod Lipnem ve snaze zvítězit v některé z disciplín mistrovství. Tedy sjezdu, slalomu, sprintu či paralelním slalomu.
Dnes už je jisté, že česká mužská posádka potvrdila roli favoritů a získala titul absolutních mistrů světa. Ženská posádka pak obsadila v konečném pořadí druhé místo za raftařkami z Nového Zélandu.

Škvírový lišej
Mistrovství světa v raftingu se koná jednou za dva roky. Licenci k jeho pořádání uděluje mezinárodní federace raftingu (IRF) a není jednoduché ji získat. O pořádání akce, která skýtá mimořádně atraktivní podívanou pro tisíce diváků kolem vody, usiluje řada zemí. Čertovy proudy pod Lipnem však představují na stupnici obtížnosti tratí jednu z vůbec nejtěžších na světě. Vskutku vzrušující pohled na posádky,
bojující na gumových, jen zdánlivě nepotopitelných člunech v divoké vodě mezi hrozivými
vyčnívajícími balvany, splnil očekávání diváků beze zbytku. Pořadatelé naštěstí nezaznamenali mezi závodníky žádné vážnější zranění.
Matouš Duchek, manažer projektu mistrovství z agentury Event Concept říká, že vůbec nejčastějším úrazem byl takzvaný škvírový lišej. „Celá ta obrovská masa vody z koryta se v jednom místě stáčí do takové úzké škvíry a naraží plnou silou na plochý balvan. Část posádky, která sedí na raftu vpravo, je tak plnou silou vržena na stěnu kamene a závodníci ten náraz bohužel obvykle zachytí alespoň částí těla.“
Matouš Duchek říká, že vůbec nejtěžším úkolem bylo shromáždit pět a půl milionu korun, nutných k pokrytí rozpočtu mistrovství. Podařilo se to za pomoci řady sponzorů a partnerů. „Pak bylo samozřejmě nutné dohodnout s ČEZ vypouštění potřebného množství vody do koryta Čertových proudů. Elektrárna totiž musela na dobu konání mistrovství zastavit turbíny a to znamená nemalou ztrátu. Ta spolupráce probíhala skvěle, dostali jsme dokonce sedm tisíc kubíků vody nad dohodnutý rámec.“

Až moc vody
Původním záměrem pořadatelů mistrovství bylo vypouštět do koryta pětatřicet kubíků vody za vteřinu. Po prvních testech trati se však ukázalo, že je to až nebezpečně velké množství vody. Na kapitánském mítinku v předvečer zahájení šampionátu se tedy odhlasovalo, že do koryta poteče pouze třicet kubíků za vteřinu. „Jezdí se i řeky s průtokem dvou až čtyř set kubíků za vteřinu. Čertovy proudy pod Lipnem jsou však opravdu velmi kamenité a prudké a každá havárie je tady velmi nebezpečná, vysvětluje Matouš Duchek.
Především zahrančiní účastníci si tedy z mistrovství odnesli vzpomínku na opravdu jedinečnou trať v zemi, která vyhledávanými raftařskými lokalitami nijak zvlášť neoplývá. Průběh a výsled-ky šampionátu však nepochybně potvrdily, že Česká republika hraje v kontextu světového raftingu důležitou roli.

Text & foto: Richard Guryča (Sanoma Magazines)

Pozvánka:
Při příležitosti vyjímečné události, jakou bylo mistrovství světa v raftingu, otevřela energetická společnost ČEZ ve vodní elektrárně Lipno informační centrum pro veřejnost. Je umístěno na levém břehu pod hrází lipenské přehrady. Návštěva s výkladem, promítáním filmů a prohlížením panelů s tématikou nejen energetickou, ale také s informacemi o okolních městech a přírodě, trvá přibližně hodinu. Uvítá vás v sezoně denně od 10 do 16 hodin, lépe je předem se objednat na tel. č. 380 746 621. Platí se symbolické vstupné 20 Kč za dospělého a 10 Kč za dítě.

Richard Guryča
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail