Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Kyanobakterie zabraňují šíření pouští

Velkým problémem Číny je šíření pouští. Spásání narušilo horní kryptobiotickou vrstvu, skládající se z lišejníků, řas a mechů, které vázaly písek a půdu k povrchu. Pokud by se proti tomuto trendu nic nepodniklo, neustále postupující písek by postupně zasypával důležitou infrastrukturu, jako jsou silnice a železnice. Zemědělská půda a dokonce celá velká města se mohou stát obětí zasypávání při písečných bouřích, vznikajících i ve velkých vzdálenostech. Vysazování tvrdých trav sice pomáhá udržovat písek na místě, ale vítr přesto může písek mezi travami odvát.

V hydrologickém ústavu Čínské akademie věd ve Wuhanu proto vyvinuli alternativní způsob řešení – duny, pokryté rostlinným pokryvem, se postříkají fotosyntetizujícími kyanobakte­riemi, které přežívají v polopouštním prostředí. Bakterie se pěstují v nedalekých rybnících a po několika dnech se dopravují do pouště a rozstřikují na duny, kde vytvářejí pevnou vrstvu zadržující písek. Kyanobakterie získávají energii ze slunečního záření prostřednictvím fotosyntézy a v rámci chemických reakcí absorbují uhlík z atmosféry ke zlepšení produktivity půdy.

Dlouholeté pokusy prováděné výzkumnicí Chunxiang Hu ukázaly, že po osmi letech používání kyanobakterií se na odstíněné straně duny vytvořila 1 cm tlustá biologická vrstva. Na ozářené straně byla tato vrstva poloviční. Tam, kde se vytvořila tato krusta, se zlepšilo složení zeminy a rostliny lépe rostly. V současné době se kyanobakterie uplatňují na okrajích silnic a železnic v severní Číně, stejně jako i na okrajích oáz a zemědělských ploch. V příštích pěti letech má být takto ošetřeno na 133 km2.

Zdroj: New Scientist, 2013, č. 2950, s. 9

Překlad:

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail