Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 216

Fotovoltaické články v silikonu

Celkový nominální výkon fotovoltaických panelů instalovaný na fotovoltaických elektrárnách v České republice je cca 2 000 MWp. Až na výjimky jde o fotovoltaické panely s fotovoltaickými články na bázi krystalického křemíku, které jsou zalité do fólie EVA (kopolymer etylenu a vinylacetátu). Aktuální je v současné době vývoj a testování fotovoltaických panelů nové generace s fotovoltaickými články zalitými do silikonového gelu.

Fotogalerie (4)
Obr. 1 PV panel se silikonovým gelem v laboratoři společnosti TRAXLE SOLAR (foto autor)

Oproti stávajícím panelům mají panely nové generace řadu výhod. EVA začíná degradovat při teplotách nad 80 °C, rozkládá se na korozivní složky a hnědne. Snižuje se tak prostup viditelného záření a tím i účinnost fotovoltaicképřeměny energie. V podmínkách České republiky jsou v drtivé většině fotovoltaickéelektrárny konstruované s pevně fixovanými fotovoltaickýmipanely skloněnými k jihu bez koncentrace záření. I když tyto panely v naší zeměpisné šířce dané kritické teploty nedosahují, přesto postupně degradují. Životnost kvalitních fotovoltaickýchpanelů limituje obyčejně zalití v EVA a nikoliv samotné fotovoltaickéčlánky. Tato životnost se pohybuje okolo 25 let. Navíc použití zrcadlových koncentrátorů záření není vhodné – mohlo by totiž teploty panelů i v podmínkách České republiky zvýšit až nad kritickou teplotu a degradaci urychlit. Tím více pak v jižních státech.

Silikon snese i 250 °C

Na rozdíl od EVA je silikonový gel stabilní i při vyšších teplotách do 250 °C, jeho postupná degradace je mnohem pomalejší a lepší jsou i počáteční hodnoty transparence pro viditelné záření. Životnost těchto fotovoltaickýchpanelů by mohla být až 50 let. Panely jsou vhodné i pro tropické oblasti a pro instalace se zrcadlovými koncentrátory záření. Určitou nevýhodou je jejich vyšší hmotnost, neboť fotovoltaickéčlánky a silikonový gel jsou mezi dvěma skly, zatímco stávající panely s EVA na zadní straně sklo nemají.

Zdroje

O nových panelech: Poulek, V. a kol., Towards 50 years lifetime of PV panels laminated with silicone gel technology. Solar Energy, 2012, 86, 10, str. 3103–3108, ISSN 0038-092X.

O vhodnosti silikonového gelu pro další aplikace: Poulek, V. a kol., Polysiloxane Gel Lamination Technology, Praha: ILSA, 2013, 93 stran, ISBN 978-80-904311-8-8.

Martin Libra, Vladislav Poulek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail