Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Opravdu se dlaně zahřejí, třeme-li je?

Chladnější měsíce roku jsou tady a s nimi otevírání „zimních“ šatníků. Občas nám mrznou i ruce. Pokud zapomeneme na rukavice, třeme jednu dlaň o druhou. A hned máme pocit, že se ruce zahřály tepla. Ale – zahřály se opravdu, nebo je to jen a jen náš pocit?

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Pokud chceme zjistit, zda se nám dlaně opravdu zahřívají, musíme tento jev změřit.

Termokamera je to pravé

Každý předmět, který má teplotu T větší než absolutní nula – a to je pochopitelně každý předmět kolem nás – vyzařuje teplo, tedy elektromagnetické záření hlavně v infračervené oblasti, a to tím intenzivněji, čím vyšší teplotu má. Záření roste velmi prudce, se čtvrtou mocninou teploty. Čidlo termokamery zobrazuje dopadající teplené záření a vyhodnotí jeho intenzitu formou termogramu (viz stupnice v pravé části obrázků). Termogram podává informaci o povrchovém rozložení teploty měřeného tělesa.

Jdeme na to

Nejprve zaměříme termokameru na obě dlaně a zjistíme jejich teplotu v klidu (obr. 1). Teplotu dlaní porovnáme s okolní teplotou a zároveň posoudíme teplotu rukou oproti vnitřní teplotě těla.

Poté provedeme pokus – třeme jednu dlaň o druhou po dobu cca 20 sekund (obr. 2).

Poté otočíme ruce vnitřní dlaní směrem ke kameře (obr. 3). Podle teplotní škály můžeme vyhodnotit teplotu různých oblastí rukou. Nejteplejší jsou místa samotného dotyku, kde docházelo k nejintenzivnějšímu tření po nejdelší dobu. tím ověříme že povrchová teplota vnitřních dlaní opravdu vzrostla a není to jen subjektivní pocit – teplota může vzrůst i o10 oC.

Neméně zajímavé je také sledovat chladnutí dlaní a změnu polohy teplejších míst na rukou.

Čím to je

Mechanická práce dlaní třením zvýší vnitřní energii kůže – kůže se zahřeje. Ještě podstatnější ovšem je, že tím, i samotnou masáží, se roztáhnou chladem stažené cévky v kůži a umožní, aby do doposud prochladlých míst proudila rychleji teplá krev z vnitřku našeho těla.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail