Dnes je: 10. únor 2012

 

Je nouze o zvučné názvy?

Možná ano, ale rozhodně ne v oblasti astronomického názvosloví.

Snad je to dáno dávným původem mnohých pojmenování nebo je to pouhá shoda okolností. Docela jistě však komerční firmy při hledání svých zvučných pojmenování mezi astronomické, mnohdy antické, názvy zabrousí. A tak posloucháme regionální čokoládové rádio Orion, pereme v Arielu, nudíme se při sledování Novy, finančně krvácíme v nejbližší Hypernově, když jsme se předtím občerstvili tyčinkami Mars a Milky Way, domů pak dorazíme ve svém ojetém Subaru, abychom si v klidu zašli na večeři do restaurantu Astron. Jsme-li důsledně styloví, neměli bychom si zapomenout dát do testamentu podmínku, aby naše věci poslední zařizovala výhradně pohřební služba Charón.
Přesto mě nedávno v našem skladu různého „šrotu“ zaujal asi 20 let starý mechanický vysavač Chiron. No to mě teda podrž, jak k tomu ten chudák přišel? Chvíli jsem si jej prohlížel a trochu zkoušel a pak mi to zapálilo! Ten název je šifrou pro znalce, konstruktér, pravděpodobně astronom amatér, do něj zakódoval varování. Stejně jako planetka Chiron, i mechanický „vysavač“ trousí smetí podél své dráhy. Tím ale podobnost končí, albedo mají rozdílné!

Poznámka:
Autor není ve smluvním vztahu s žádnou z uvedených firem. Ostatně jakákoliv podobnost firemních názvů použitých v tomto úvodníku se jmény skutečných firem působících na našem trhu je čistě náhodná.
Ohodnoť článek (známkou jako ve škole):
 
1 2 3 4 5   
Pošli odkaz na článek
 
email:
odesílatel: