Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Memories

Soutěž čtenářů 2013

„Ach jo, to je zase den,” povzdechl jsem si, když jsem vycházel z transportéru. Ani jsem nedošel do práce a už se mi hlavou honily vzpomínky na dětství – před válkou, desetiletím bídy a hladu, dokonce i před všemi revolucemi. V mysli se mi přehrával ten okamžik, který jsem viděl na tátově vzpomínkovém holopřehrávači, kdy jako malý kluk seděl v obývacím pokoji a sledoval v televizi živý přenos z New Yorku. Už je to 84 let co došlo k teroristickému útoku na dvojčata. Vzpomínky už odezněly, přebily je mnohem horší, ale přece jen to bylo něco, co odstartovalo minulost. Někdy jsem si přál, aby se útok zopakoval. Tu budovu, kterou jsem měl na mysli, jsem neměl rád stejně jako práci, kterou jsem v ní měl.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

„Dobré ráno, Stevie,” probudil mě známý hlas z onoho blouznění. „Dobré ráno, Vašku,” odpověděl jsem bezmyšlenkovitě. Můj pohled se stále upíral na ony tři věže, ke kterým jsem přicházel. Temelín, nebo spíš to, co z něj zbylo. Z původně čtyř dominant okolí – chladicích věží – už zbývaly jen tři. „Zase spíš za bílého dne?” promluvil na mne známý hlas. „Ahoj, Karle,” odpověděl jsem. „Přemýšlel jsem o tom, jaké to tu bylo, než přišla válka.” „Netrap se tím Stevie, co bylo, bylo, to už nezměníme. Teď pojď, máme pořád ještě hodně práce, než tuhle potvoru celou rozložíme.”

Dělník na stavbě, to bylo mé povolání. Válka změnila hodně věcí – nejenže vytlačila z pomyslné jedničky v energiích atom a nahradila jej studenou fúzí, ale hlavně se zasadila o bídné podmínky, ve kterých teď musíme pracovat. Jak jsem se převlékal do svého protiradiačního obleku, po stěnách jsem sledoval stopy po požáru, stopy po kulkách a také zbytky supravodivých látek, které se nám nikdy nepodařilo ze stěn sundat. Ten den, kdy se roboti rozhodli zaútočit na Temelín, byl i dnem, kdy jsem ztratil svého syna. Proto jsem nenáviděl tu budovu. Vše, co se v ní stalo, mi nahánělo noční můry. Ale nemohl jsem ji opustit. Nemohl jsem…

„Tak co bude? Termín se blíží, musíme uzavřít jádro elektrárny!” zazněl ten stejný umělý hlas jako každý den. Roboti. Vyhráli válku, ovládli naše životy. „Neo, ty to vidíš…,” povzdechl jsem si a vešel do reaktoru. (Odkaz na filmovou postavu Neo z filmu Matrix – pozn. aut.) Sednul jsem si do stroje, autorizoval se čipem v levé ruce a začal pracovat.

Dokud nám mohli vzít pouze svobodu, bylo to ještě jednoduché, pořád tu byla šance. Ale pokud nám vzali i vlastní mysl, bylo vše ztraceno. Jediné co nám zbylo, jsou vzpomínky. Jak se v roce 2020 s velkou slávou uváděli samostatní roboti. Jak v roce 2025 postavili superpočítač výkonnější než lidský mozek. Jak se v roce 2038 lidé svévolně přeoperovávali na androidy, aniž by věděli, že si místo těla dávají nástroj, který nelze svobodně ovládat. To vše se stalo a nikdo z této planety už nemá šanci to změnit…

S velkou mocí jde v ruku v ruce i velká odpovědnost.

 

Marek Krejčík
Gymnázium Jana Blahoslava
Ivančice

 

Marek Krejčík
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail