Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 551

Frakování a projekt „Radlice“

Jaderná energie – pro někoho představa užitečné elektřiny, u jiných atomové bomby. U dalších dokonce myšlenka na využití jaderných výbuchů k uspokojení poptávky Američanů po energetických zdrojích, např. zemním plynu. První testy na stimulaci produkce zemního plynu, které se uskutečnily před desítkami let, jsou opět na pořadu dne.

Inspirováni prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, který v roce 1953 vyzval k hledání mírového využití jaderné energie, přišli vědci z Komise pro atomovou energii (AEC) a University of Radiation Laboratory v Kalifornii v roce 1957 s projektem Plowshare (Radlice). Jméno připomíná citát z Bible „I budou překovávat meče své na pluhy“. Vědci věřili, že je možné použití jaderných výbušnin pro hloubení přístavů a kanálů, hlubinných rudných dolů, či na vytvoření podzemních skladovacích prostorů nebo přístupů k ložiskům ropy a zemního plynu.

První měl být vodní kanál

Většinu času vědci z Plowshare strávili na projektu kanálu napříč střední Amerikou. Z 25 jaderných testů provedených v letech 1961 až 1970, zejména v Nevada Test Site, se většina zaměřila na vývoj „čistého jaderného nástroje“, který by generoval minimální, nebo dokonce žádnou radioaktivitu. Pokud by se to podařilo, mohla by se budovat velká vodní díla bez ohrožení životního prostředí. Navíc by takto čisté explosivum neodporovalo smlouvě o zákazu jaderných testů (Limited Test Ban Treaty), která začala platit od roku 1963. Opozice z řad jiných vědců, politiků, environmentalistů a právníků spolu s nedostatkem peněz však projekt výstavby kanálu v roce 1970 zastavily. V té době neexistovalo pro žádný podobný projekt mírového využití jaderné energie – s výjimkou výroby elektřiny – vhodné klima. Před rokem 1970 USA dovážely čtvrtinu své spotřeby ropy ze zemí Středního východu. A spotřeba ropy a plynu nadále stoupala. USA v té době zažily tříměsíční arabské embargo na ropu následované „šestidenní válkou“ v roce 1967. A president Richard Nixon a senátor Clifford Hansen varovali před přílišnou závislostí na cizích zdrojích ropy.

 

Plowshare znovu na scéně

Obhájci programu Radlice argumentovali tím, že dovedou zřídit přístup k domácím zásobám ropy a plynu uloženým hluboko pod povrchem. Poblíž ložiska by umístili jadernou nálož a vrt utěsnili tak, že by radioaktivita z výbuchu zůstala uzavřena pod zemí. Samotná exploze by vytvořila dutinu a rozrušila okolní horninu – z té by pak proudil plyn nebo ropa do vytvořené dutiny, odkud by se pumpovaly na povrch.

 

Mezi lety 1967 a 1973 AEC a Radiační Laboratoř (nyní přejmenovaná na Lawrence Livermore National Laboratory) uskutečnily za podpory některých těžebních společností v Coloradu tři testy zaměřené na získání hluboko uloženého zemního plynu: Gasbuggy v Novém Mexiku, Rulison a Rio Blanco. Výsledkem byl sice zemní plyn, ale kontaminovaný radioaktivitou a tudíž neprodejný. Krátce potom byl program ukončen. Vláda USA nařídila místa vyčistit, v Gasbuggy, Rulison, a Rio Blanco byly vrty utěsněny a kontaminovaná půda převezena do Nevada Test Site. Ministerstvo energetiky DOE (Department of Energy) zakázalo vrtací práce v okruhu 40 hektarů kolem Rulison a Rio Blanco, stát Colorado to rozšířil na okruh o poloměru půl míle.

Frakování v Coloradu

Současné snahy USA omezit závislost na cizích zdrojích energie vlastní těžbou podzemního plynu tzv. frakováním přivedly projekt Plowshare znovu na stránky médií. Při hydraulickém frakování se používá velké množství kapalin, které se spolu s pískem vhánějí do podzemí, aby narušily vrstvy hornin okolo ložisek plynu. Proti této metodě se ozývají hlasitá varování, že podobný způsob těžby může poškozovat životní prostředí a způsobovat zemětřesení. Méně se již píše o tom, že za posledních deset let jak federální vláda, tak stát Colorado snížily restrikce pro frakování i v oblastech Rulison a Rio Blanco. Společnost Presco, Inc. např. v roce 2006 provedla 6 vrtů v lokalitě Rulison. Washington v roce 2009 oznámil, že by frakování v oblasti dovolil, pokud nebude narušena zóna o ploše 40 hektarů, nebo pokud se na povrchu neobjeví radioaktivita. Rulison a Rio Blanco nejsou daleko od měst Rifle, Meeker a Grand Junction, v nichž žije celkem okolo 70 000 obyvatel. Obavy z těžby vedly ke vzniku občanská aliance Grand Valley, která se dožaduje slyšení a vytvoření studií, zda činnost v testované lokalitě nepředstavuje skrytá nebezpečí.

 

Zdroje

Scott Kaufman, History News Network 11/02/2013
Storax Sedan jaderný test, 1962, část projektu Radlice (Plowshare)


 

Scott Kaufman je profesorem historie na univerzitě Francis Marion. Je autorem nebo spoluautorem osmi knih, včetně nedávné „Projekt Radlice: mírové využívání jaderných výbuchů v americké studené válce.” (Cornell University Press, 2013).

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail