Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Na vrcholu havajské sopky Mauna Kea v nadmořské výšce 4205 metrů nad mořem – na kdysi nejposvátnějším místě Havajských domorodců – vyrostla největší a nejmodernější astronomická observatoř na světě. Může se pochlubit v současné době největšími a nejvýznamnějšími dalekohledy na světě o průměrech až 10 metrů. Patří mezi ně i Keck, Gemini nebo Subaru.
Autor příspěvku navštívil tuto „mekku optických astronomů“ v rámci česko‑amerického vědeckotechnologického projektu AMVIS. Projekt představuje spolupráci s americkými pracovišti, která se věnují digitalizaci a zpřístupnění historických astronomických dat na fotografických deskách. Tyto desky sloužily astronomům jako hlavní detekční médium až do 80. let minulého století.
Velká nadmořská výška klade mimořádně vysoké nároky na obsluhu observatoří. Na vrcholu sopky jsou proto umístěny pouze dalekohledy s příslušným technickým zázemím a administrativní budovy jsou v nižších nadmořských výškách na různých místech Velkého ostrova i na jiných ostrovech Havajského souostroví. Jako hlavní zázemí pro pozorovatele slouží základna na Hale Pohaku pod vrcholem ve výšce asi 2800 m n. m. Je vybavena ubytovacími místnostmi s možností stravování. Novým hostujícím pozorovatelům se z důvodu aklimatizace doporučuje strávit na této základně noc před vlastním pozorováním.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.