Studenti

Článků v rubrice: 314

Letní dukovanská univerzita se líbila

I když se malá jihomoravská ves Dukovany nemůže pochlubit žádnou vysokou školou, má svou Letní univerzitu. Přesněji řečeno ji má Jaderná elektrárna Dukovany ležící v těsném sousedství. Čtrnáctidenní stáž pro vysokoškolské studenty technických oborů, kteří mají zájem o jadernou fyziku a energetiku, zde coby Letní univerzita letos proběhla již potřetí. Novým zpestřením pro studenty, byl Den elektromobility, který přiblížil veřejnosti vztah Skupiny ČEZ k využívání elektřiny i v oblasti silniční dopravy. Na dojmy jsme se zeptali jedné z účastnic univerzity, Veroniky Hniličkové. Veronika studuje obor energetika v pátém ročníku na Fakultě strojní a inženýrské VÚT v Brně.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Co vás přivedlo na myšlenku zúčastnit se Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany?

Prvním impulzem pro přihlášku se na Letní univerzitu byla přednáška Lindy Štraubové. Zde jsem se o této akci dozvěděla poprvé. Poté jsem navštívila portál „kdejinde.cz“ a po získání podrobnějších informací jsem se přihlásila.

Co jste od Letní univerzity očekávala, co vám přinesla, co vás nejvíce zaujalo?

Letní univerzita pro mne byla cennou zkušeností. Moje očekávání se naplnila především při návštěvě reaktorového sálu, při exkurzi na strojovně a v neposlední řadě na vodním díle Dalešice.

V průběhu Letní univerzity jste měla možnost projet se na elektrokole a svézt se v elektromobilu. Jakou mají podle vás tyto dopravní prostředky perspektivu?

Nejprve jsem si zkusila elektrokolo a pak jsem se svezla v elektromobilu. Obě projížďky pro mne byly příjemným zážitkem. Zejména jízda v elektromobilu mne překvapila komfortem a svižností jízdy. Myslím, že elektromobily jsou dopravním prostředkem budoucnosti.

Co byste vzkázala uchazečům o účast v dalších ročnících Letní univerzity v Dukovanech?

Účast v Letní univerzitě bych doporučila každému, kdo se zajímá o jadernou energetiku. Umožnila nám poznat jadernou elektrárnu „zevnitř“ a potkat studenty se stejným zaměřením a podobnými zájmy.

Letos Letní univerzitu absolvovalo 32 studentů technických vysokých škol. Během programu, který obsahoval odborné přednášky, exkurze v provozech jaderné elektrárny i setkání se zaměstnanci Skupiny ČEZ, si studenti doplnili své teoretické znalosti a seznámili se s fungováním jaderného zařízení v praxi. Téměř všichni se shodli na tom, že jim Letní univerzita pomohla i při rozhodování o své budoucí kariéře. Nejúspěšnějším studentům nabídl ČEZ stipendium s jistotou budoucího zaměstnání v jedné z jaderných elektráren Skupiny ČEZ. Neméně důležité pro ně byly i nově navázané kontakty s vrstevníky z různých vysokých škol a měst z Čech i ze Slovenska. Pozvání přijala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a pogratulovala nejúspěšnějším řešitelům závěrečného testu.

Linda Štraubová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail